مقدمه

گنادو تروپین جفتی انسان (HCG) هورمونی است که توسط جفت زن بادار تولید می­شود و به آن هورمون بارداری نیز می­گویند. به طور طبیعی مقدار این هورمون در بدن زنانی که باردار نیستند کمتر از mIU/mL 10 است اما در زنان باردار مقدار آن به mIU/mL 117000 نیز می­رسد. معمولا میزان HCG یازده روز بعد از لقاح در خون و ادرار قابل شناسایی است. روش­های مختلفی برای شناسایی HCG وجود دارد. یکی از این روش­ها شناسایی HCG به واسطه نمونه خون است. اندازه گیری HCG به وسیله خون به دو صورت کمی و کیفی قابل انجام است. برای اندازه­گیری کمی که به صورت دقیق میزان HCG موجود در خون را نشان می­دهد از روش الایزا (ELISA) استفاده می­شود. روش دیگر برای شناسایی HCG در خون روش تست تشخیص سریع هست که به صورت کیفی تنها حضور HCG در خون را گزارش می­دهد. روش رایج دیگر برای شناسایی HCG، تست­های تشخیص سریعی هستند که به واسطه­ی ادرار قابل بررسی می­باشند. در این روش فرد می­تواند بدون نسخه پزشک تست تشخیص سریع را از داروخانه تهیه کند و با خواندن دستورالعمل درون جعبه آزمایش، خود فرد تست تشخیص سریع HCG را در منزل انجام دهد. زمان مطلوب برای اندازه گیریHCG  در نمونه ادرار یک الی دو هفته بعد از قاعدگی صورت نگرفته می­باشد.

چگونه آزمایش بارداری (HCG) را در منزل انجام دهیم؟

داخل بسته بندی نوارهای آزمایش دستور العمل انجام آزمایش مرحله به مرحله توضیح داده شده است فقط کافیست دستور العمل را به دقت بخوانید و اجرا کنید.حالا در اینجا انجام آزمایش بارداری را مرحله به مرحله توضیح می­دهیم.

 • ابتدا دستان خود را با آب و صابون بشویید ویک لیوان پلاستیکی یک بار مصرف تمیز آماده کنید.
 • اگر بسته نوار آزمایش در مکان سردی مثل یخچال نگهداری شده است بگذارید تا به دمای اتاق برسد.
 • نوار آزمایش بارداری را از درون بسته خارج کنید و حداکثر تا یک ساعت بعد از باز کردن در بسته از آن استفاده کنید.
 • ابتدا مقداری از ادرار خود را تخلیه کردید سپس بقیه آن را در لیوان یک بار مصرف جمع آوری کنید (بهتر است قبل از نمونه برداری از نوشیدن مایعات بیش از حد خودداری نمایید تا رقیق شدن ادرار شما باعث نمایش نتیجه منفی کاذب نگردد).
 • با ستفاده از قطره چکان مقداری از نمونه ادرار را برداشته و به اندازه ای که در برگه دستورالعمل آن نوشته شده است در محل اعمال نمونه نوار آزمایش (S) بریزید.
 • طبق زمانی که در برگه دستور العمل نوار آزمایش نوشته شده صبر کنید.
 • نتیجه آزمایش را بخوانید و طبق برگه دستور العمل آزمایش نتیجه را تفسیر کنید.

تفسیر نتیجه آزمایش

 طبق دستور العمل انجام آزمایش HCG، اگر یک خط در ناحیه کنترل (C) ایجاد شود نتیجه آزمایش معتبر است اما اگر در ناحیه C خطی مشاهده نشد نتیجه آزمایش نامعتبر است و باید آزمایش تکرار شود. در صورتی که یک خط در ناحیه C و یک خط در ناحیه تست (T) ظاهر شود نتیجه آزمایش مثبت است و فرد باردار است. . توجه به این نکته اهمیت دارد که مهم نیست خط ایجاد شده در ناحیه T پر رنگ یا کم رنگ باشد هنگامی که یک خط در این ناحیه ایجاد شود نتیجه مثبت خواهد بود. اما اگر تنها یک خط در ناحیه C مشاهده شد نتیجه آزمایش منفی است و فرد باردار نیست.

تست تشخیص سریع HCG

معایب آزمایش HCG

معایب آزمایش HCG عمدتا به بروز پاسخ منفی کاذب و مثبت کاذب برمی­گردد. بروز پاسخ منفی کاذب باعث می­شود فردی که باردار است تصور کند که باردار نیست و مراقبت­های لازم برای دوران بارداری را انجام ندهد. دلایل بروز پاسخ منفی کاذب عمدتا شامل:

 • استفاده از داروی­های آرام بخش، ضد انعقاد خون، مدر ها (داروهای ادرار آور) و آنتی هیستامین­ها، کاربامازپین
 • انجام آزمایش در شرایطی که ادرار بر اثر نوشیدن مایعات رقیق شده باشد. بهترین نمونه برای انجام آزمایش HCG ادرار صبحگاهی است.
 • انجام آزمایش با فاصله کم از قاعدگی به تعویق افتاده.

مشکل دیگری که وجود دارد بروز نتیجه مثبت کاذب هست. یعنی فرد باردار نیست اما نتیجه آزمایش نشان دهنده بارداری فرد هست. دلایل عمده بروز پاسخ مثبت کاذب شامل موارد زیر می­شود:

 • مصرف داروهای ضد تشنج و آرام بخش­ها مثل کلردیازپوکساید و پرومتازین
 • انواعی از سرطان­ها از جمله سرطان رحم، سرطان ریه، سرطان پستان و سرطان تخمدان
 • بیماری­های غیر سرطانی مانند کیست تخمدان، سیروز کبدی، زخم­ها و بیماری­های التهابی روده
 • وجود خون و پروتئین در ادرار
 • سقط جنین با فاصله کمی از لقاح و بارور شدن تخمک
 • بارداری خارج رحمی

به همین خاطر بعد از مثبت شدن نتیجه آزمایش HCG حتما باید به پزشک مراجعه کرد تا با انجام آزمایش­های تکمیلی بارداری قطعی یا عدم بارداری تایید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *