مجله

تست تشخیص سریع آنتی ژن

تست تشخیص سریع آنتی ژن

بیماری کرونا هم اکنون اصلی ترین مشکل اورژانسی بهداشت جهانی هست که تمامی کشور ها را درگیر کرده است. از ابتدای سال 2020 تا کنون میلیون­ها انسان به این بیماری مبتلا شده اند و جان خود را از دست دادند. یافته­ها نشان می­دهد، ویروس کرونا طی تماس نزدیک افراد به وسیله قطرات تنفسی شکل گرفته در سرفه و عطسه و سطوح آلوده به ویروس انتقال می­یابد. پس از انتقال ویروس به بدن بیمار، بسته به شرایط فرد مبتلا دوره بالینی عفونت کرونا می­تواند بدون علامت یا با علائم اولیه مانند تب، سرفه، تنگی نفس، لرز، سر درد، درد ماهیچه ای یا بدن درد، گلو درد، خستگی، و از دست دادن حس بویایی و چشایی و حتی علائم شدید و کشنده باشد. در دوره نهفتگی و فاز اولیه کرونا، تکثیر ویروس در قسمت فوقانی سیستم تنفسی موجب بروز پاسخ­های محدود در داخل بدن می­شود. ممکن است در این دوره علائم بالینی بروز نکند و تکثیر ویروس نیز خاتمه یابد. اما در نوع شدید آن می­تواند موجب در گیری آلوئول­های بخش پایینی ریه و اختلال عملکرد ریه، کبد، کلیه، قلب و سیستم عصبی بشود. هرچند واکسن­هایی با عملکرد امید بخش برای کنترل پاندمی در حال توسعه هستند، اما باز شاهد ابتلا افراد واکسن زده و واکسن نزده به بیماری کرونا هستیم. این مسئله ضرورت توسعه روش تشخیصی سریع برای شناسایی و غربالگری افراد مبتلا به کرونا را دو چندان می­کند. انجام تست تشخیص سریع کرونا در منزل یکی از بهترین روش­ها برای تشخیص و پیشگیری از شیوع کرونا در جامعه هست. یکی از مزیت­های تست تشخیص سریع قابلیت مشخص شدن نتیجه ظرف مدت 20 تا 15 دقیقه می­باشد. برای دستیابی به نتیجه صحیح، انجام درست تست طبق دستورالعمل شرکت تولید کننده ضروری است.

 چه زمانی آزمایش کرونا بدهیم؟

– در صورتی که فرد علائم کرونا را داشته باشد، حتی در صورت واکسینه شدن باید آزمایش کرونا بدهد.

– در صورت مواجه با فردی که کرونا دارد باید پنج روز بعد از مواجه با فرد بیمار تست کرونا داد حتی اگر علائمی نداشته باشید، اما در صورت داشتن علائم همان موقع تست بدهید.

– در صورت حضور در مکان­هایی با خطر بالای ابتلا به کرونا مثل همایش­ها و گردهمایی­ها.

– در صورت شاغل بودن در محیط­های شلوغ و پر خطر

چگونه در منزل آزمایش کرونا بدهیم؟

خیلی از مصرف کنندگان سوال می­کنند که این آزمایش را چه طور انجام دهیم و نتیجه آزمایش چه میزان صحت دارد. باید گفت انجام این آزمایش آسان هست اما باید طبق دستور عمل توضیح داده شده در جعبه آزمایش انجام شود. حالا مرحله به مرحله انجام آزمایش کرونا را در منزل توضیح می­دهیم.

  • ابتدا دستانتان را به مدت 30 ثانیه با آب و صابون بشورید.
  • در بسته را باز کنید. هر کیت سه بخش دارد که شامل جمع کننده سواب، نوار تست و یک ویال کوچک حاوی بافر می­باشد. آنها را روی یک سطح تمیز بگذارید.
  • سر را کمی به عقب خم کنید جمع کننده سواب را به آرامی وارد سوراخ بینی کنید و آن را به موازات تیغه بینی جلو ببرید تا جایی که یک مانع در برابر ورود جمع کننده سواب احساس کنید. سپس 5 بار آن را بچرخانید. در آخر جمع کننده سواب را از بینی خارج کنید و آن را در بسته بندی خودش قرار دهید شما دوباره به آن نیاز خواهید داشت.
  • سر ویال بافر را باز کنید و جمع کننده سواب را وارد بافر کنید و 15 بار سواب را هم بزنید.
  • هنگام بیرون آورد جمع کننده سواب از ویال آن را به دیواره های ویال فشار دهید تا تمامی نمونه در بافر حل شود.
  • بسته بندی نوار تست را باز کنید. می توانید ناحیه کنترل C و ناحیه تست T را ببینید.
  • سپس سه قطره از مایع درون ویال را به محل اعمال نمونه در نوار تست اضافه کنید.
  • پانزده دقیقه صبر کنید. سپس نتیجه را بخوانید.

چگونه نتیجه آزمایش را بخوانیم؟

بعد از 15 دقیقه شما باید یک خط در ناحیه C ببینید. در صورتی که در ناحیه C خطی دیده نشود نتیجه آزمایش نامعتبر است و آزمایش را دوباره طبق دستور العمل تکرار کنید. اگر در ناحیه T خطی مشاهده نشد نتیجه آزمایش کرونا منفی است اما اگر آزمایش را در ابتدای دوره عفونت انجام دهید ممکن است نتیجه منفی کاذب باشد. در این شرایط بهتر است بعد از یکی دو روز آزمایش را دوباره تکرار کنید. اگر خطی در ناحیه T مشاهده شد نتیجه آزمایش کرونا مثبت است. مهم نیست خط ایجاد شده در ناحیه T چه مقدار کم رنگ یا پر رنگ باشد در هر صورت نتیجه آزمایش کرونا مثبت خواهد بود.

تست تشخیص سریع آنتی ژن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *